Steluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivăSteluță inactivă

POLGARMESTER

Bine aţi venit pe pagina comunei Brăduţ! Stimaţi oaspeţi, colegi şi locuitorii din comuna Brăduţ!

Comuna Brăduţ este situată în partea nordică al Bazinului Baraolt. Scaunul-fiu Brăduţ aparţinând pe vremuri de regiunea Odorhei a fost numită după numele comunei Brăduţ. Comuna compusă din patru localităţi – Brăduţ, Doboşeni, Filia şi Tălişoara – este situată de-a lungul pârâului Kormos, la poalele Munţii Harghita de Sud, la o înălţime de 510 m. Teritoriul administrativ al comunei este în jur de 18000 ha, conform recensământului din anul 2002 populaţia comunei a fost de 4686 locuitori, din care aproape 1100 persoane aparţin minorităţii rrome. Majoritatea populaţiei sunt reformaţi după religie. Centrul de comună se află la 7 km de la Baraolt şi la 55 km de la Sfântu Gheorghe.